Jak zarobić na You Tube?

Od pewnego czasu można zauważyć ogromny wzrost popularności YouTube w dziedzinie filmików rozrywkowych oraz poradnikowych. Jeżeli chcesz dołączyć do grona sławnych YouTuberów i organizować spotkania z fanami, warto dowiedzieć się jak w prosty sposób osiągnąć sukces oraz ile można na tym zyskać.

 

Jak można zarobić na YouTube?

 

Aby publikowane przez nas filmy przyniosły dochód, można skorzystać z czterech dostępnych metod. Najpopularniejsza z nich wykorzystuje AdSense, czyli serwis reklamowy Google. Polega na zarabianiu dzięki reklamom, wyświetlanym przy okazji oglądania naszego filmiku. Jej skuteczność zależy głównie od liczby wyświetleń kanału, jego tematyki oraz kraju pochodzenia, dlatego jest opłacalna raczej dla popularnych kanałów. Wielu YouTuberów wykorzystuje swój wizerunek do promowania i sprzedawania autorskich produktów i usług, jak ubrania, gadgety, czy książki. Aktualnie najbardziej dochodowym sposobem jest nawiązywanie współpracy z różnymi markami. Mogą one sfinansować odcinek, zaproponować zrobienie filmiku dla ich kanału lub zapłacić za lokowanie produktu. Czwarty sposób, czyli „crowdfunding” opiera się na finansowaniu danego projektu przez widzów.

 

Reklama na YouTube

 Serwis proponuje kilka możliwości zareklamowania swojej marki za pomocą linków sponsorowanych. Poprzez system reklamowy Google AdWords możemy dodać swoją reklamę, która w zależności od naszych potrzeb, może być zaprezentowana widzowi na kilka sposobów.  Dzięki TrueView In-stream reklama zostanie wyświetlone od razu przed filmem, który akurat włączył użytkownik. Wyłączyć można ją dopiero po 5 sec. Dużą zaletą jest tutaj to, że reklamodawca płaci dopiero, gdy jego film zostanie obejrzany przez min. 30 sec. Pozwala to trafić do dużej grupy odbiorców, po niskich kosztach. Podobnie działa  TrueView In-stream za który reklamodawca zapłaci dopiero, gdy widz kliknie w promowany materiał. Video pojawia się wtedy jako „proponowane” w wynikach wyszukiwania.

Ile można zarobić na YouTube?

Kwoty naszych zarobków zależą głównie od popularności naszego kanału oraz kraju pochodzenia. W Polsce stawki za same wyświetlenia w AdSense należą do jednych z najniższych, natomiast wraz z reklamami nie dostaniemy dużo więcej. Przykładowo jeden z głównych YouTuberów, Radek Kotarski, publikując w ciągu miesiąca 4 filmy mające 200-400 wyświetleń, mógł uzyskać za nie ok. 400 dolarów. Z pewnością nie jest to najlepsze źródło utrzymania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy bierzemy udział w kampaniach, tam sumy mogą się wahać od 2 do nawet 100 tys. zł. Lokowanie produktu stanowi bardzo popularny i zarazem dochodowy sposób na zarobek. Czym więcej wyświetleń ma nasz kanał, tym chętniej reklamodawcy zgłaszają się do nas.

Jak zaistnieć na YouTube?

Najlepszym sposobem jest tutaj skupienie się na jakości naszych materiałów oraz oryginalności, zamiast na zastanawianiu się co przyniesie największą oglądalność. Widzowie są znudzeni  bezwartościowymi poradnikami, czy powielaniu pomysłów innych. Warto zastanowić się jak przedstawić daną rzecz w inny, ciekawszy sposób niż dotychczas. Na YouTubie ceniona jest naturalność i prostota. Ponadto pozytywnie odbierane jest publikowanie odpowiedzi na pytania widzów oraz prywatnych materiałów, czy ciekawostek dotyczących autora kanału. Gdy już osiągniesz większy sukces, postaraj się nawiązywać współpracę z innymi YouTuberami, dzięki czemu wypromujesz się i dotrzesz do nowych odbiorców. Nie zrażaj się pierwszymi negatywnymi komentarzami, tylko zmieniaj je w konstruktywną krytykę i dąż do celu!

Aneta Szmidt