Wpływ otyłości na zdrowie stawów

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych naszej epoki. Polska plasuje się w niechlubnej czołówce Państw, którego mieszkańcy cierpią na otyłość. Dlaczego tak jest? Co odpowiada za otyłość i jakie ma ona konsekwencje dla naszego zdrowia? To przede wszystkim bardzo złe nawyki żywieniowe, a także brak ruchu. Polacy pokochali szybkie jedzenie, wysoko przetworzone oraz stołowanie się w barach szybkiej obsługi, czyli fast food. Dodać trzeba do tego kompletny brak ruchu. Dla większości Polaków ulubiona rozrywka to siedzenie na kanapie i oglądanie telewizji. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo otyłość osłabia stawy.

Otyłość to nadmierne obciążenie stawów

Stawy w naszym organizmie to ruchome połączenia, przypominające przeguby i zawiasy. Kiedy są nadmiernie obciążone naszym ciałem, nie działają jak należy. Zaczyna im brakować smarowania, ponieważ muszą przenosić zbyt duże naprężenia i siły. Pojawiają się wówczas pierwsze problemy z poruszaniem, występują bóle i uczucie mrowienia. Czy można temu zaradzić? Oczywiście że tak. Najlepszym sposobem jest dieta i zrzucenie nadmiernych kilogramów. Wymaga to wprowadzenia radykalnych zmian w życiu, takich jak ograniczenie spożywania słodkich i tuczących pokarmów na rzecz zdrowej żywności, najlepiej tej przygotowywanej samodzielnie.

Stawy a dna moczanowa i zakwaszenie organizmu

Z otyłością wiąże się jeszcze jeden bardzo poważny problem. Jest nim dna moczanowa i zakwaszenie organizmu. Dochodzi do niego na skutek nadmiernego spożywania produktów bogatych w tłuszcze trans i cukier. Są one obecne w niemal każdej wysoko przetworzonej żywności, przekąskach i słodyczach. Dna moczanowa i zakwaszenie prowadzi do tego, że zaczyna brakować nam mazi smarującej stawy. Problem staje się wówczas bardzo poważny. Każdemu ruchowi może towarzyszyć ból. Jak to leczyć? Jednym ze sposobów jest odkwaszenie organizmu. Można to osiągnąć specjalnymi dietami, jak również zdrowszym trybem życia. Poprawa w funkcjonowaniu stawów będzie widoczna wraz z systematycznym gubieniem kilogramów. Może to potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Kategoria Dom