Jak spędzić weekend z rodziną?

Zbliża się weekend, a Ty nie masz pomysłu jak spędzić go ciekawie i pożytecznie? Gdzie wyjechać i jakie rozrywki zapewnić dzieciom, aby weekend był niezapomniany? Jak zaplanować wolny czas sobie i swojej rodzinie? Coś dla aktywnych, wycieczki piesze, rowerowe, a może wypoczynek z książką w ręku? Krótki poradnik powinien pomóc.

Wspólny czas z rodziną

Gdy brakuje ci wolnego czasu, na spędzanie go z rodziną w ciągu tygodnia, wykorzystaj w pełni weekend.

Możliwości jest mnóstwo. Można spędzać weekend w sposób bierny, przed ekranem komputera, smartfona, itd., ale czy warto? To wszystko mamy na co dzień. Zróbmy coś innego. Wyłączmy telewizor, komputer, tablet i inne sprzęty elektroniczne, będące „złodziejami czasu” i przekonajmy się na własnej skórze, czym naprawdę jest aktywne i pożyteczne spędzanie czasu.

Wspólne spędzanie czasu z rodziną ma znaczący wpływ na relacje między jej członkami. Rodzice w pełni angażując się we wspólne zajęcia, pozytywnie wpływają na psychikę i ogólny rozwój dzieci. Czują się one wówczas kochane i bezpieczne. Czas spędzony pożytecznie i z humorem sprawia, że zmieniają się nie tylko dzieci, ale także dorośli. Dlatego tak istotne jest, aby cała rodzina uczestniczyła we wspólnych czynnościach, w tym w rozrywkach. Wówczas możemy jeszcze lepiej poznać swoich najbliższych.

Jednak to nie są jedyne zalety. W zależności od tego, jaki sposób spędzania weekendu wybierzemy, możemy poprawić swoją kondycję fizyczną, rozwijać kreatywność, zainteresowania oraz poznawać nowych ludzi i świat, nawet jeśli miałby on ograniczyć się do społeczności miasta, w którym mieszkamy.

Gdzie spędzać czas z rodziną?

Miejsce, czas i formę rozrywki należy dopasować do wieku dzieci, ich stanu zdrowotnego, nie pomijając także naszych możliwości finansowych.

Łatwiej jest zaplanować ciekawszy rodzinny weekend latem, gdy sprzyja ku temu pogoda. Jednak warunki atmosferyczne wcale nie muszą ograniczać ciekawego i aktywnego wypoczynku weekendowego. Można efektywnie spędzić czas zarówno na świeżym powietrzu, mając kontakt z przyrodą, jak i wewnątrz różnych obiektów.

Jakie miejsca warto odwiedzić z rodziną?

 1. Obiekty o charakterze edukacyjnym i kulturalnym – oceanaria (np. Oceanarium 3D w Warszawie), galerie, muzea (np. Muzeum Maszoperii – o tematyce rybackiej i żeglarskiej 6D), skanseny, palmiarnie i akwaria (np. w Gliwicach, w Poznaniu), centra nauki (np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni), ogrody zoologiczne (np. w Warszawie, Poznaniu, Zamościu, Zoo – Safari w Świerkocinie), planetaria, teatry, kina.
 2. Obiekty o charakterze rozrywkowym – będą to różnego rodzaju parki rozrywki: parki jurajskie (np. Park Jurajski w Bałtowie), parki tematyczne (np. Ocean Park we Władysławowie, Ogród Bajek w Międzygórzu), parki wodne, parki edukacyjne (np. Park Edukacyjny. Zoo – Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie), centra rozrywki (np. Western Park w Ustroniach Morskich).
 3. Obiekty sportowe – stadiony, pływalnie, lodowiska.
 4. W mieście – parki miejskie, ogrody botaniczne, place zabaw.
 5. Poza miastem – podmiejskie lasy, parki narodowe, parki krajobrazowe, pojedyncze jeziora i inne zbiorniki wodne, „kraina jezior” – Mazury, góry (Świętokrzyskie, Sudety, Karpaty: Tatry, Bieszczady, Pieniny, Beskidy itd.), Morze Bałtyckie.
 6. Obce kraje – weekend to tylko dwa dni, ale starannie planując tak krótki urlop, można bez problemu wyjechać za granicę. Podróż na inny kontynent będzie mało realna. Jednak, aby wyjazd był przyjemny, wcale nie musimy jechać daleko.

Może w twoim mieście lub w jego okolicach znajdują się tego rodzaju miejsca i obiekty, a jeszcze o tym nie wiesz. Warto to sprawdzić i zafundować sobie i swojej rodzinie niezapomniany czas.

Tak naprawdę ty i twoja rodzina możecie odwiedzić praktycznie każde miejsce, które uznacie za stosowne. Możecie także skorzystać z gotowych ofert turystyki weekendowej. A może by tak jednak coś samemu zaplanować?

Rodzinne rozrywki

Rodzinne rozrywki powinny być atrakcyjne dla wszystkich członków rodziny. Dlatego wybierzmy rodzinne hobby i zainteresowania.

Jeżeli lubimy spędzać czas z innymi ludźmi, warto dowiedzieć się, czy w pobliżu waszego miejsca zamieszkania organizowane są imprezy plenerowe i różne eventy, takie jak: festyny, pikniki rodzinne, koncerty, przedstawienia, warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy dla dzieci i dorosłych, obchody lokalnych lub państwowych uroczystości i inne wydarzenia kulturalne, np. Noc Muzeów, a także sportowe, np. rajdy, wyścigi konne, mecze. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach jest świetną okazją do tego, aby zachęcać dzieci do angażowania się w życie społeczne i uczyć budowania relacji z innymi ludźmi.

Gdy jednak wolimy spędzać czas w swoim towarzystwie, w miejscach bardziej ustronnych, możemy urządzić sobie rodzinne wycieczki, w formie wypadu za miasto. Trafionym rozwiązaniem będzie wycieczka rowerowa lub wycieczka piesza, długi spacer i wspólne rozmowy. Spędzanie czasu w ten sposób sprzyja pogłębianiu relacji między członkami rodziny i zdystansowaniu się do wielu codziennych spraw i problemów.

Zaangażowanych fanów sportu nie trzeba namawiać do pro-aktywnego spędzania weekendowego czasu wolnego. Pływanie, spływy kajakiem, rajdy, wspinaczka górska, jazda na nartach, jazda na łyżwach lub na rolkach, czy bieganie to tylko kilka propozycji. Ale przecież nie musimy na co dzień uprawiać sportu, aby zapewnić sobie tego typu rozrywkę na weekend. Jednak należy wziąć pod uwagę stan kondycji fizycznej, aby czas weekendu nie okazał się być ponad nasze siły.

Spędzanie weekendowego czasu na świeżym powietrzu w sposób czynny jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Aktywne rozrywki mogą odbywać się także w naszym ogrodzie i w domu.

Możemy do tego wykorzystać wiele świetnych i sprawdzonych pomysłów:

 • gry planszowe, które są dobrym sposobem na uatrakcyjnienie dnia i na rozwijanie różnych umiejętności zarówno dzieci, jak i dorosłych;
 • wspólne pieczenie, gotowanie – w czasie tych czynności dajmy wykazać się dzieciom, pozwólmy im i sobie na odrobinę fantazji;
 • zabawy plastyczne – malowanie, wykonywanie ozdób, dekorowanie wnętrza domu.
 • wspólne czytanie, pisanie – takie czynności powinny być niewymuszone i dawać szansę do rozwoju kreatywności;
 • wymyślanie rodzinnych quizów, konkursów;
 • zabawy w terenie, w ogrodzie: zabawa w chowanego, podchody, budowanie bazy, zabawa w poszukiwaczy skarbów, zabawa w dom, rodzinny koncert, zabawa taneczna, zabawy z domowym pupilem;
 • zabawy ruchowe: gra w piłkę, wyścigi, tor przeszkód, gra w klasy, itp.

Ile pomysłów, tyle możliwości. Jeśli nie mamy planu na zabawę ze swoją rodziną, skorzystajmy z sugestii innych rodziców, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w Internecie.

Tego typu zajęcia mogą bardziej spodobać się dzieciom, aniżeli drogie wyjazdy do różnych kompleksów wypoczynkowych, czy centrów rozrywki.

Warto spróbować różnych rzeczy i zaobserwować, jakie rozrywki przynoszą dzieciom i nam najwięcej frajdy i radości.

Jeśli rodzice całkowicie zaangażują się we wspólną zabawę, zapomną o codziennych kłopotach, poczują się szczęśliwi i spełnieni. A przecież szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko.

Planowanie rodzinnego wypoczynku to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Zwłaszcza, gdy dzieci oczekują od nas czegoś wyjątkowego. Aby efektywnie wykorzystać całe 48 godzin, jakie oferuje nam weekend, ważna jest dobra organizacja czasu. Powinniśmy uwzględnić predyspozycje i możliwości naszej rodziny, zaczynając od wieku naszych pociech. Zważmy przede wszystkim na rodzinne zainteresowania oraz miejsca, które chętnie odwiedza cała rodzina. Warto spędzać czas z rodziną w sposób aktywny, na świeżym powietrzu, spotykając się z innymi ludźmi. Ale przecież każdy ma prawo do tego, by być zmęczonym całotygodniową ciężką pracą i nie mieć siły na uprawianie sportów, wycieczki rowerowe, czy na uczestnictwo w imprezach plenerowych. Ale mimo to, nie warto rezygnować ze wspólnego spędzania czasu z rodziną. Niech będzie to choćby spacer, a nawet leniuchowanie w ogrodzie, a przede wszystkim rozmowa. Pamiętajmy, że jakąkolwiek formę rozrywki wybierzemy, czas spędzony z rodziną, nigdy nie będzie czasem straconym.

 

Karolina Kowalczyk