Jak utwardzić podjazd do domu?

Dla wielu osób dom z ogrodem to jedno z największych marzeń. Kiedy już uda się je zrealizować, pojawia się kwestia wykończenia i urządzenia podwórka. Jeżeli znajduje się na nim garaż, warto pomyśleć o utwardzeniu podjazdu, dzięki czemu podłoże zostanie nie tylko wyrównane, ale również wyeliminowany zostanie problem związany z powstawaniem błota.

Od czego należy zacząć utwardzanie podjazdu?

 

Podstawową kwestią jest odpowiedni projekt. To właśnie na tym etapie należy dokładnie wytyczyć podjazd – jego długość oraz szerokość. Można go również połączyć z innymi alejkami biegnącymi po podwórku. W ten sposób wytoczone szlaki komunikacyjne będą służyć przez wiele długich lat, bez konieczności ich modernizacji.

 

Optymalnym rozwiązaniem jest podjazd o szerokości 3 m. Wówczas można po nim swobodnie jeździć samochodem, bez obaw o zaczepienie o jakąś przeszkodzę. Jeżeli podwórko jest na tyle duże, że można by sobie na to pozwolić, warto też pomyśleć o szerszej części podjazdu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają więcej niż jeden samochód. Wówczas to można będzie swobodnie nimi zawracać lub je omijać.

 

Warto również zastanowić się nad tym, gdzie będzie stał samochód. Otóż jeśli miejscem tym będzie garaż lub wiata, wówczas podjazd powinien prowadzić właśnie w to miejsce. Jeżeli zaś będzie on stał na podwórku, „pod chmurką”, dobrze jest uwzględnić to miejsce w projekcie. Dzięki temu auto nie będzie blokować łączności pomiędzy wjazdem a głębszą częścią podwórka.

 

Prace przygotowawcze

 

Kiedy już trasa została wytyczona, należy zająć się wykonaniem podbudowy. Otóż gdy gleba w miejscu przyszłego podjazdu dobrze przepuszcza wodę, wówczas odpowiednią podbudową będzie ubity żwir lub tłuczeń. Następnie należy na tę warstwę nałożyć podsypkę piaskową. Wówczas na podjeździe nie powinna pojawiać się woda.

 

Jeżeli natomiast występuje gleba sucha, dobrze jest wykonać podbudowę z betonu. Będzie ona zapobiegać nie tylko zaleganiu wody, ale także przesuwaniu się ułożonych kostek.

 

Z czego można wykonać podjazd?

 

Na szczególną uwagę zasługują trzy materiały, z których można wykonać podjazd. Otóż są to kostka betonowa, kostka kamienna oraz klinkier.

 

Najpopularniejsza jest kostka brukowa. Cechuje ją wielość kształtów i kolorów, przez co każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Materiał ten jest także bardzo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne oraz łatwo go utrzymać w czystości. Nie bez znaczenia jest także jego stosunkowo atrakcyjna cena.

 

Kostka kamienna jest materiałem znacznie droższym. Wykonana jest ona z twardych kamieni takich jak chociażby bazalt czy granit. Co ważne, poszczególne kostki nie są jednakowe, mogą się one znacznie różnić zarówno kształtem, jak i wielkością. W związku z tym układając podjazd dla samochodów dobrze jest uczynić to z większych elementów, albowiem są one znacznie bardziej wytrzymałe.

 

Najlepszym wyborem będzie jednak klinkier. Otóż materiał ten jest niezwykle trwały. Nie odbarwia się pod wpływem czynników atmosferycznych, jest odporny na działanie samochodowej chemii. Klinkier można utrzymać w idealnym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat.

 

Niezależnie od wyboru materiału trzeba pamiętać, że najważniejszym etapem jest projekt. Dobrze wykonany pozwoli uniknąć wielu kłopotów. Dobrze jest jeszcze sporządzić szczegółowy kosztorys przewidywanych prac. W każdym wypadku bowiem należy mierzyć siły na zamiary.

 

Paweł Stasiuk

Kategoria Dom