Szwedzki styl

Nic więcej – tylko komfort.

Przez ostatnie kilka lat mówiąc o designie często mamy do czynienia z minimalizmem.  Podziwiamy funkcjonalność i prostotę, mówimy o ekologii i estetyce wnętrz, myślimy, jak dobrze byłoby połączyć te rzeczy. Okazało się, że to już dawno zrobiono w Skandynawii i nazwano „Szwedzkim (Skandynawskim) stylem” albo minimalizmem.

Początki stylu skandynawskiego

Fundament tego stylu został zbudowany w XVIII wieku. Wtedy rządził król Szwecji Gustaw III, który kładł duży nacisk na rozwinięcie kultury i sztuki, a lata jego panowania nazwano „Wiekiem oświecenia”. Właśnie wtedy połączyły się poglądy religijne, obyczaje, kultura półwyspu Skandynawskiego i powstał niezwykle oryginalny design.

Styl skandynawski a barok

Kiedy Europa mogła pochwalić się pięknem baroku, dla Skandynawii to było zbyt obce. Surowość ich klimatu wymagała czegoś prostszego, mniej dekoracyjnego i ozdobionego. Tak pojawił się styl, lakonizm którego dziwi. Jeśli posłuchać i przyjrzeć się bliżej – w nim brzmi przyroda: skały morza północnego, długie mrozy i wytrzymałe rośliny. W Europie pojawił się na początku XX wieku. stopniowo wędrował od kraju do kraju i zapuścił korzenie stając się bardzo popularnym.

Istnieje wiele znanych projektantów, którzy biorą albo brali go za swój dominujący styl. Na przykład Sixten Sason i Marta Maas-Fjetterstrom zaczęli wykorzystywać styl skandynawski na początku XX wieku w realizacji projektów inżynieryjnych. Także dzięki niemu stali się sławni projektanci mebli i tekstyliów – Bruno Mathson i Astrid Sampe. A szwedzcy projektanci tworzą dla firm z całego świata lub rozwijają się samodzielnie.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Jeśli w pokoju można zobaczyć białe ściany, białą podłogę i białe meble, to na pewno Szwedzki styl. Arktyczna doskonała biel – to jego główna cecha, najbardziej charakterystyczna dla Szwecji. W innych krajach Skandynawii bieli również się używa, jednak nie aż tak często. Następną, piękną cechą jest to, że Skandynawom wystarczyło wyobraźni i odwagi, by zostawić puste ściany bez obrazów i plakatów, co pozwala odczuć przestrzeń, nawet w małym pomieszczeniu. Dalej – naturalne drzewo, bez malowania i lakierowania. Zwykle to świerk lub sosna. Z drewna robią w Skandynawii wszystko – od mebli do różnych rzeźb, które doskonale pasują do wnętrza. A okna pozostawia się bez zasłon.

Meble muszą być funkcjonalne i proste, półki zazwyczaj otwarte, a powierzchnia  w naturalnych, spokojnych odcieniach. Akcesoria eleganckie i proste. Takim jest najbardziej przystosowany do życia, ekologiczny, przyjazny i imponujący w świecie designu – „Skandynawski styl”.

 

Nataliya Kazyuk

Kategoria Dom