Sposoby na walkę ze smogiem

Problem smogu wcale nie pojawił się niedawno… Walczymy z nim już od czasów rewolucji przemysłowej, czyli od XIX wieku i mimo upływu tak wielu lat nadal jest to ogromny problem, szczególnie dla mieszkańców dużych miast. Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom możemy mieć coraz większy wpływ na ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza – w tym alergicy, małe dzieci i osoby w podeszłym wieku  – mogą odczuwać skutki wdychania smogu już po kilkunastu minutach. Objawia się to kaszlem, zapaleniem spojówek, bólem głowy, nieżytem górnych dróg oddechowych i ogólnym osłabieniem organizmu. W dalszej kolejności może pojawić się np. zapalenie płuc czy kłopoty z układem krążenia, objawiające się m.in. zwiększoną podatnością na wylew czy zawał serca. Osoby, które całe życie mieszkają w miejscach, gdzie smog występuje często, szybciej i częściej chorują na nowotwory płuc, krtani czy gardła – nawet jeśli nie palą papierosów ani nie są biernymi palaczami. Lekarze uważają, że smog często przyczynia się do przedwczesnych zgonów.

Sposoby na walkę ze smogiem

Przede wszystkim warto wiedzieć, jakiej jakości jest powietrze, jakim akurat oddychamy. W wielu dużych miastach instalowane są specjalne multimedialne tablice, które na bieżąco informują o tym mieszkańców (w Katowicach taka tablica znajduje się na rogu ulicy Jagiellońskiej i Plebiscytowej). Można także używać specjalnych map zanieczyszczeń, które pokazują obszary z zanieczyszczonym powietrzem. Wiele takich map jest dostępnych także w formie aplikacji na smartfony, które poinformują nas, gdy normy w naszym regionie zostaną przekroczone. Wtedy powinniśmy w miarę możliwości ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu, natomiast kiedy musimy wyjść, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą maski antysmogowej. Na rynku jest ich bardzo wiele – należy zwrócić uwagę na taką, która posiada specjalny filtr, nieprzepuszczający małych cząsteczek pyłu zawieszonego (to on jest jedną z najczęstszych przyczyn smogu). Natomiast w alarmowej sytuacji możemy kupić zwykłą maseczkę przeciwpyłową, stosowaną w przemyśle budowniczym – pochłonie ona przynajmniej część zanieczyszczeń. Hodowanie w domu roślin także może mieć wpływ na jakość powietrza, ponieważ wchłaniają one niektóre szkodliwe dla nas związki chemiczne obecne w powietrzu. Jednak bez względu na stosowane przez nas zabezpieczenia, warto pamiętać o regularnych badaniach i zapytać lekarza, które z nich warto wykonać, by odpowiednio wcześnie wykryć choroby, na które naraża nas smog.

Dobry oczyszczacz powietrza na smog

Jeśli smog jest częstym problemem w okolicy naszego zamieszkania, warto tez przemyśleć kupno domowego oczyszczacza powietrza, który zadba o jakość powietrza w naszym domu. Na rynku jest bardzo wiele modeli, natomiast jeśli chcemy zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem smogu, warto zwrócić uwagę na taki, który jest specjalnie do tego przeznaczony – większość oczyszczaczy jest przygotowanych do usuwania z powietrza konkretnych zanieczyszczeń (np. pyłków kwiatów i ich zarodników, kurzu, brzydkich zapachów) i nie będą zbyt skuteczne dla usuwania związków chemicznych powstałych ze smogu. Jednymi z najczęściej polecanych filtrów antysmogowych są filtry HEPA, które dzięki malutkim włóknom usuwają nawet bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń. Warto przyjrzeć się także filtrom węglowym, które wyłapują z powietrza związki oparte na węglu i usuwają je z powietrza. Najbardziej skuteczne oczyszczacze oparte są na połączeniu kilku filtrów. Innymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, jest m.in. wydajność urządzenia, głośność pracy czy sposób wymiany lub czyszczenia  filtra, oraz do jak dużych pomieszczeń zostały stworzone. Jeśli chodzi o estetykę, to obecnie większość producentów zwraca na nią baczną uwagę i oczyszczacze projektowane są w taki sposób, żeby były dyskretne i nie rzucały się w oczy oraz mogły dopasować się do praktycznie każdego wnętrza.

 

Joanna Miśkiewicz