Slow life – w przyjaźni z sobą i czasem

Filozofia slow life

Umiejętna sztuka zarządzania swoim życiem  i czasem – tak można zdefiniować ideologię slow life, która w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza powolne życie. Nie chodzi niemniej o bycie ślamazarnym  czy nic nie robienie, a o wolność nad upływającym czasem. Slow life mimo dwuznacznej nazwie pozwala na panowanie nad rozwojem, w którym kluczowymi terminami są ja i tempo życia.

Powolność –  dla kogo?

XXI wiek to czas nieustannego konsumpcjonizmu i pędu. Otaczamy się wieloma modnymi przedmiotami, często nie wiedząc po co. Żyjemy z dnia na dzień, nie mając ściśle określonego celu, który prowadziłby nas na wyższy poziom. Jesteśmy wierni jednej pracy, chociaż wcale jej nie lubimy lub prowadzimy gonitwę z czasem na 2 etaty, również nie stanowiących zajęć marzeń. Wracając do domu siadamy bezmyślnie przed telewizorem
i oglądamy programy totalnie niezwiązane z naszymi zainteresowaniami. Kiedy już jesteśmy gotowi spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi natykamy na przeszkodę „nie mam czasu” i tak nieustannie przekładamy spotkania – niejednokrotnie miesiącami. Pocieszamy się komunikacją poprzez nowe technologie, ale relacje których podstawą jest  pośredni kontakt
są zazwyczaj stosunkowo płytkie. Taka jest charakterystyka nowoczesnego społeczeństwa,  a ponieważ idea slow life jest zaprzeczeniem wszystkich powyższych zdań, to oznacza, że każdy z nas winien zainteresować się tą ideologią i zwolnić.

Coaching metodą slow life

Żyć wolniej? Brzmi świetnie, ale jak zacząć? Na początek warto skupić się na stopniowym poznawaniu siebie. Indywidualne sesje coachingowe pozwolą Ci odkryć swój własny potencjał i poznać swoje własne pragnienia. Badania wykazują, że wielu z nas nie wie co tak naprawdę lubi robić, kim jest, dokąd zmierza. Jeśli wydaje wam się, że nie macie czasu, by zastanowić się nad swoimi działaniami czasem wystarczy ograniczyć lub zrezygnować z nieproduktywnych zajęć jak oglądanie telewizji. Kolejnym  krokiem jest ustalenie celów długo i krótkoterminowych. Głównym celem winna być równowaga między poszczególnymi dziedzinami życia, radość z tego w jaki sposób się funkcjonuje, wewnętrzny spokój i kontrola nad zegarem, stanowiąca przeciwieństwo gonitwy za czasem. W ideologii slow life istotne jest, by dać sobie czas na zmianę, nic nie dzieje się od razu. Pamiętać należy również by wszystko co się robi było zgodne z własnymi potrzebami i przekonaniami, w odróżnieniu od ślepego spełniania oczekiwań innych i powinności.

 

Dominika Kula