Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dostałeś skierowanie do ortodonty. Wiesz, że prawdopodobnie będziesz musiał założyć aparat, bo przecież na tym polega taka wizyta, prawda? Czym zajmuje się ortodonta? Jakie aparaty masz do wyboru?

Aparaty ortodontyczne

Czym zajmuje się lekarz specjalizujący się w ortodoncji? Otóż, jest to dziedzina stomatologii, której głównym zadaniem jest profilaktyka, mająca na celu poprawę wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych. W związku z estetyką i profilaktyką, leczeniu poddawane są osoby w każdym wieku. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie dzieciom do 12 lat, za wyjątkiem zakładania aparatów stałych. Jakie mogą występować wady zgryzu? Zaburzenia w budowie zębów oraz ich relacji z łukami zębowymi, mogą występować jako schorzenie wrodzone bądź nabyte. Na wady wrodzone główny wpływ mają dziedziczone geny lub oddziaływujące na matkę w czasie ciąży, czynniki zewnętrzne. Z kolei nabyte wady zgryzu pojawiają się zazwyczaj w pierwszych latach życia dziecka. Ich przyczyną są szkodliwe dla zębów nawyki, jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci.

Rodzaje aparatów

Wyróżnia się głównie dwa rodzaje aparatów. Pierwszym z nich jest aparat ruchomy. Jest on konstruowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Stosowany jest u dzieci, które są na etapie zmiany mleczaków w stałe zęby, a także jako wstęp do aparatu stałego. Zaletą tego aparatu jest to, że może być samodzielnie zdejmowany. Drugim rodzajem stosowanego aparatu, jest aparat stały. Tworzą go pierścienie i zamki ortodontyczne, które cementowane są na zębach, drutów oraz innych elementów jak gumowe ligatury czy rurki ochronne. Umieszczany jest za pomocą specjalnego kleju i pozostaje na zębach do czasu zakończenia leczenia. Niektóre gabinety ortodontyczne posiadają w swojej ofercie stałe aparaty dodatkowe. Używane są w niecodziennych sytuacjach, kiedy do całkowitej poprawy wady zgryzu nie wystarczy aparat stały. Należy do nich m.in. Hyrax, którego zadaniem jest rozszerzenie zbyt wąskiego łuku górnego. Dodatkowo każdy aparat ortodontyczny wyposażony jest w kilka niezbędnych elementów. Każdy pacjent otrzymuje od swojego ortodonty płytkę przedsionkową, której zadaniem jest wspomaganie ćwiczeń mięśnia okrężnego. Dla osób z dysfunkcją języka, taka płytka wyposażona jest w dodatkowy koralik. Sportowcy posiadający założony na stałe aparat otrzymują specjalny ochraniacz nazębny. Obowiązkowo pacjenci zostają wyposażeni również w łańcuszki zamykające szpary między zębami oraz kolorowe elastyczne ligatury.