Praca w Holandii – czy warto?

Od kliku lat Polacy wyjeżdżają zagranicę w celach zarobkowych,  są zmuszeni do tego przez sytuację finansową i brak pracy na polskim rynku. Najczęściej wybieraliśmy Wielką Brytanię, choć coraz częściej słyszy się, że i tam już nie ma miejsc pracy. Coraz większa rzesza osób obiera Holandię jako miejsce wyjazdu, głównie do pracy sezonowej, ale także długoterminowej. Dlaczego tak się dzieje? Czym nas kusi Holandia? I jaką pracę tam znajdziemy?

Praca w Holandii

Pracę w tym kraju znajdzie w zasadzie każy – dla osób bez doświadczenia i wykształcenia najczęściej proponowane są prace w takich branżach jak przemysł samochodowy, elektroniczny, produkcja czy pralnie chemiczne. Lepsze warunki oczywiście czekają na tych, którzy posiadają fachową wiedzę, na zatrudnienie mogą liczyć: operatorzy wózków widłowych, spawacze, ślusarze, blacharze samochodowi czy stolarze. Dodatkowo Holandia oferuje wiele prac sezonowych, przede wszystkim przy pielęgnacji zieleni,  w szklarniach oraz na plantacjach.

Największe zapotrzebowanie znajdziemy w pracy fizycznej, głównie w takich branżach jak: budownictwo, ogrodnictwo, rolnictwo, transport czy przemysł. Pracę w Holandii można znalezc przez cały rok, ponieważ kraj ten jest wysoko rozwinięty technologicznie, zaawansowany i pełen nowoczesnych innowacji, które sprawiają, że zatrudnienie można podjąć w każdym okresie roku.

Specyfika pracy w Holandii

Najczęściej spotykane formy umów:

a)      Kontrakty zerowe. To umowa, w której nie ma określonych godzin pracy lub mamy określoną liczbę godzin podaną w przedziale (np. od 0-40 godzin albo od 10-20 godzin). Oznacza to, że jeśli pracodawca nie może nam zagwarantować stałych godzin pracy to może nam zaproponować tylko minimalną liczbę, określoną indywidualnie w zależności od specyfiki pracy.

b)      Kontrakt „min-max”. Umowa ta określa minimalną oraz maksymalną liczbę godzin, którą wypracować można np.  w trakcie tygodnia. Jeżeli pracodawca nie wezwie pracownika do pracy w tym czasie to i tak musi wypłacić wynagrodzenie.

c)       Praca w różnych fazach:

  •  faza A czyli wstępny okres zatrudnienia ( może trwać nawet 76 tygodni), mamy tutaj niewiele praw, a prawcodawca może nas w każdej chwili zwolnić
  •  faza B – nabywamy więcej praw jako pracownicy, stawka może być także wyższa
  •  faza C czyli faza stałej współpracy

d) Umowa na czas określony lub nieokreślony – najpewniejsze formy zatrudnienia, określają liczbę godzin i wynagrodzenie. Jeżeli otrzymujesz trzy umowy od tego samego pracodawcy to czwarta musi być podpisana na czas nieokreślony.

 

Jeżeli szukasz ofert pracy w Holandii skorzystaj z serwisu Jobs.pl, którzy przeznaczony dla osób które wyjechały do pracy lub planują taki wyjazd. Holandia to przyjazny kraj, jeśli chodzi o warunki finansowe oraz  o poziom życia, więc warto poszukać tutaj zatrudnienia, choćby na sezon. Jest to świetna alternatywa dla Niemiec czy Wielkiej Brytanii, które są już standardowym miejscem wyjazdu za pracą. Co ważniejsze, w Holandii można nie tylko pracować, ale także cieszyć się malowniczymi krajobrazami.