Jak zrobić piękny ogród?

Piękny ogród to wizytówka każdej posesji. To również wspaniałe miejsce, w którym możemy spędzać wolny czas, bawiąc się z dziećmi lub odpoczywając po pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób starannie planuje założenie ogrodu przy swoim domu. Jak zatem zrobić piękny ogród?

Prace początkowe w ogrodzie

 

Na samym początku musimy się zastanowić nad miejscem, które chcemy zagospodarować. Najprawdopodobniej będzie wymagało ono posprzątania, usunięcia zbędnych przedmiotów, które mogą znajdować się na podwórku. Trzeba będzie również usunąć chwasty. Jeżeli mamy tego typu możliwości, warto zaorać ziemię lub posłużyć się glebogryzarką.

 

Kolejną rzeczą, którą należy zrobić podczas wstępnych prac, jest przygotowanie odpowiedniego projektu. Musimy bowiem zastanowić się nad tym jakie konkretnie obiekty chcielibyśmy umieścić w naszym ogrodzie, w jaki sposób wykonać alejki, jakie rośliny zasadzić lub posiać. Dobrze jest wykonać prosty rysunek, który ułatwi nam pracę, a także pozwoli wstępnie oszacować koszty.

 

Następnie w wielu przypadkach trzeba będzie zrobić, jest ukształtowanie terenu. Chodzi bowiem o to, aby teren był równy, aby wykończony ogród prezentował się efektownie. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy zaprojektować ogród w taki sposób, aby występowały pewne różnice w kwestii ukształtowania terenu. Osoby, które cenią sobie oryginalny i bardzo dekoracyjny wygląd ogrodu, z pewnością skorzystają z szerokiej oferty ogrodowych przedmiotów dekoracyjnych. Duży wybór figurek i rzeźb sprawią, że Twój ogród będzie prezentował się niepowtarzalnie.

 

Modne rozwiązania w ogrodzie

 

Zanim zajmiemy się roślinami powinniśmy zadbać o instalację elektryczną. Jeżeli bowiem chcemy doprowadzić prąd do innych budynków (na przykład do garażu), dobrze jest zakopać przewody pod ziemią. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku instalacji wysokonapięciowych prace może wykonać jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.

 

Kiedy już prąd jest doprowadzony, możemy zacząć budowę obiektów małej architektury. Pod tą tajemniczą nazwą, kryją się chociażby schody, altanki, czy oczka wodne.

 

Warto również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ogrodowe lampy solarne. Mają one różne kształty i wielkość. Ich ogromną zaletą jest to, że świecą one praktycznie za darmo, gdyż uzyskują one energię ze światła słonecznego. Możemy nimi wytoczyć na przykład drogę do garażu lub alejki, bądź też rozświetlić oczko wodne.

 

Kolejną kwestią jest także instalacja nawadniająca. Oczywiście, wiele zależy od wielkości naszego ogrodu. Może się bowiem tak zdarzyć, że wystarczy zwykły wąż. Jeśli jednak powierzchnia ogrodu jest na tyle duża, że podlewanie wężem byłoby niewygodne, warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniającym.

 

Rośliny do ogrodu

 

Zastanawiając się nad wyborem roślin, musimy wziąć pod uwagę takie kwestie jak chociażby gleba, nasłonecznienie czy też wielkość ogrodu. Oczywiście, w każdym przypadku podstawową rośliną będzie trawa. Niemniej jednak, kwiaty czy też krzewy ozdobne są nieco bardziej wymagające. Gdy idzie o iglaki oraz byliny, to większość z nich doskonale znosi miejsca mocno nasłonecznione, natomiast miejsca zacienione lubi chociażby cis oraz bluszcz. Rośliny powinny być odpowiednio dopasowane również do gleby. Najlepiej więc będzie, jeśli zapytamy o to sprzedawcę w sklepie ogrodniczym. Z całą pewnością chętnie on nam pomoże. Pamiętajmy również o wielkości roślin. Jeśli mamy niewielki ogród, nie powinniśmy sadzić wielkich drzew lub krzewów.

 

Stworzenie wymarzonego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Powinniśmy bowiem uwzględnić nie tylko nasze preferencje, ale także i warunki, którymi dysponujemy. Dlatego tak wielką rolę odgrywa dobrze przygotowany projekt.

 

Paweł Stasiuk