Jak zaoszczędzić na wymianie walut?

Każdy kto był kiedyś za granicą zna bolesną stronę takich podróży – wymianę walut. Jest to bowiem moment kiedy za swoje pieniądze nie otrzymujemy żadnej usługi czy przedmiotu lecz inne pieniądze – tyle że uszczuplone o pewną prowizję. Jeśli jesteś zainteresowany jak zaoszczędzić na wymianie walut, to zapraszam do lektury dalszej części artykułu.

Co to jest kantor internetowy?

Jeśli byłeś kiedykolwiek w kantorze stacjonarnym to doskonale wiesz czym się taki kantor zajmuje – wymianą pieniędzy. Jednak oprócz przeliczenia pieniędzy z jednej waluty na drugą zgodnie z ich wartościami kantor żeby miał jakiekolwiek zyski musi narzucić jakiś odsetek, który pobiera od wymienianych pieniędzy. Dokładnie na takiej samej zasadzie działa kantor internetowy. Jest jednak jedna znacząca różnica między kanałem internetowym, a stacjonarnym. O ile kantory stacjonarne potrafią pobierać znaczne sumy i bezczelnie uszczuplać nasze portfele, o tyle kantory internetowe minimalizują tą prowizję do absolutnego minimum. Dzięki przewalutowaniu danej kwoty przez internet oszczędzamy niejednokrotnie duże pieniądze, a fakt, że przy okazji nie musimy opuszczać zacisza własnego mieszkania jest kolejnym plusem. Ponadto jeśli dokonujemy wymiany walut przy pomocy kanału internetowego to możemy być pewni, że pieniądze w kupowanej walucie pojawią się na naszym koncie w krótkim czasie. Zwykle taka operacja zajmuje kilkanaście minut i możemy się cieszyć pieniędzmi w praktycznie niezmienionej ilości.

 

Jak kupować waluty przez internet?

Jeśli jesteś obyty z internetem i posiadasz konto internetowe w swoim banku to nie będzie to dla ciebie nowe doświadczenie. Kupno walut przez internet  jest proste, intuicyjne i wygodne, a można to zrobić w kilku prostych krokach:

  • Załóż konto walutowe – żeby mówić o jakichkolwiek operacjach na innych walutach musimy posiadać konto walutowe, więc trzeba o to zadbać na samym początku
  • Porównaj konkurencyjne kantory – obecnie istnieje szereg stron www, które oferują narzędzia do porównania ofert dostępnych na rynku, więc nie musimy nawet silić się na wyszukiwanie konkretnych ofert. Wystarczy znaleźć stronę, która zajmuje się porównaniami, wpisać kryteria, takie jak bank w którym mamy konyto walutowe, czy waluty którymi będziemy operować i wybrać z wyświetlonej listy najbardziej odpowiednią ofertę.
  • Załóż konto w kantorze walutowym – tutaj rejestracja wygląda podobnie jak zakładanie poczty elektronicznej. Należy podać swoje dane osobowe i adres mailowy oraz numer kontaktowy, potwierdzić rejestrację klikając w maila otrzymanego na poczcie i możemy przystąpić do wymiany waluty.
  • Wymień walutę – większość kantorów internetowych oferuje nam tutaj dwa sposoby wymiany waluty. Pierwszego dokonujemy przy pomocy przelewu. Podajemy numer konta z którego przelewamy pieniądze w jednej walucie i numer konta na który chcemy otrzymać kwotę w innej walucie, a następnie wybieramy kwotę i dokonujemy transakcji. Drugim sposobem jest przelanie pieniędzy z konta bezpośrednio na konto w swoim kantorze internetowym. Wówczas nasze środki zamieniają się w wirtualne pieniądze, które możemy w dowolnym momencie zamienić na jakąkolwiek inną walutę i przelać na swoje konto walutowe. Każdy z tych sposobów jest intuicyjny i wygodny w użyciu.

 

Zalety wymiany walut online

Wymiana waluty przez internet ma wiele zalet i jest zdecydowanie lepszą opcją niż korzystanie z kantoru stacjonarnego, a oto kilka powodów dla których kantor internetowy góruje nad stacjonarnym:

  • Oszczędzamy pieniądze – kantory internetowe mają spread w granicach 0,5-2%, a kantory stacjonarne około 4-5%, więc każdy może przeliczyć sobie różnicę jaka wystąpi przy danym przewalutowaniu. Warto również pamiętać żeby do spread’u kantoru internetowego doliczyć prowizje jakie kantory płacą danym bankom, aby otrzymać dokładną kwotę.
  • Oszczędzamy czas – załatwienie wszystkich formalności związanych z przewalutowaniem przy kanale internetowym nie wymaga nawet opuszczenia domowego zacisza.
  • Mamy pewność dobrego wyboru – dzięki internetowym narzędziom możemy w czasie rzeczywistym obserwować zmiany kursów i spread’ów wszystkich kantorów, dlatego bez problemu możemy znaleźć sobie najlepszą ofertę.
  • Mamy bezpieczeństwo – idąc do kantoru stacjonarnego aby wymienić walutę, zwykle mamy przy sobie wyższą kwotę, z czego zdają sobie sprawę przestępcy i złodzieje, więc narażamy się na napaść. W momencie korzystania z kanału internetowego mamy pewność, że nikt na nas nie napadnie, a nie tylko nasze pieniądze, ale także zdrowie nie będą zagrożone.

 

Edwin Harmata