Gdy dziecko boi się ciemności – oświetlenie do pokoju dziecięcego

Twoje dziecko nagle zaczęło bać się ciemności, a Ty nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? A może szukasz odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecięcego, ale sam jesteś w tym temacie, jak dziecko we mgle? Jeśli tak, przekonaj się zatem, na czym to wszystko polega i podejmij właściwą decyzję już dziś.

Gdy dziecko boi się ciemności…

Lęk przed ciemnością, powszechnie zaliczany do tzw. lęków naturalnych, to dziś jeden z wielu problemów, z jakimi muszą zmagać się rodzice małych dzieci. Pojawia się niespodziewanie i samoistnie, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata, ale – na szczęście – znika w dalszych latach jego życia. Ponadto warto wiedzieć, że wciąż nieznane są racjonalne przyczyny tego zjawiska, ponieważ jego głównym źródłem są emocje, a nie rozum. Jeśli zatem któregoś dnia nagle zauważysz, że Twoje dziecko:

  • nie chce przebywać w ciemnych pomieszczeniach,
  • prosi, aby nie gasić na noc światła w pokoju,
  • chce obecności dorosłego aż do momentu zaśnięcia,
  • obudzone w środku nocy płacze i woła rodziców,
  • unika spania lub w miarę swych możliwości opóźnia tę czynność, jak tylko się da,

wówczas oznacza to tylko jedno: ten etap rozwoju dziecka właśnie nadszedł i trzeba podjąć odpowiednie kroki możliwie jak najszybciej, aby w przyszłości nie doprowadzić do nyktofobii, czyli fobii przed ciemnością. Pojawia się zatem ważne pytanie: jak sobie poradzić z lękiem przed ciemnością u dziecka? Przede wszystkim trzeba  poważnie podejść do tematu i nie krytykować dziecka ani nie wyśmiewać się z niego. Fakt ten trzeba zaakceptować, wspierać dziecko poprzez oswajanie półmroku, kojarzenie ciemności jako coś przyjemnego i w miarę możliwości nie narażać je na przykre wydarzenia w ciągu dnia, a nawet zacząć czytać dziecku bajki terapeutyczne. I pamiętaj: lęk sam w sobie to nic złego, pod warunkiem jednak, że nauczysz dziecko odpowiednio go kontrolować.

 

Oświetlenie do pokoju dziecięcego

Jednak niezależnie od tego, na jakie wpadniesz rozwiązanie – samodzielnie lub z pomocą innych mam (w końcu co dwie głowy to nie jedna) – i metodę działania przyjmiesz, warto również zadbać o odpowiednią atmosferę w pokoju malucha. A zatem: jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego? Oto kilka pomysłów:

 

  1. teatrzyk cieniw pokoju powinna się znajdować tylko jedna lampka, ale postawiona w taki sposób, aby na ścianie powstał cień. Następnie – za pomocą zgniecionej kartki papieru i nożyczek – należy stworzyć stworka, którego dziecko boi się najbardziej i uczynić go głównym bohaterem „spektaklu”, którego morał jednoznacznie uświadomi widzowi, że ciemność da się oswoić;
  2. bajka przy nocnej lampce – należy czytać dziecku na głos bajkę jedynie przy zapalonej nocnej lampce – główne światło powinno być już wtedy zgaszone – która kształtem powinna przypominać znane postacie z bajek np. myszka Mickey czy Kaczor Donald albo te, których dziecko lubi słuchać najbardziej lub cieszą się ogromną popularnością jak choćby Elza z „Krainy Lodu”;
  3. światło z korytarza – drzwi z pokoju dziecka powinny zostać uchylone tak, aby widać było jasne pasmo światła, jakie daje lampa w korytarzu. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne i wyrabia w sobie nawyk gaszenia lampki nocnej przed zaśnięciem;
  4. magiczna moc kolorów – kolory same w sobie dobrze wpływają na samopoczucie i umysł dziecka; a szczególnie dotyczy to barw ciepłych i łagodnych jak np. delikatne żółcie lub beże, ale mogą nimi być również fiolet, błękit czy zieleń. Należy jednak pamiętać, że „co za dużo to niezdrowo” i w finalnym efekcie mogą one przytłaczać pokój, a działać uspokajająco w chwili zagrożenia. Warto również zainwestować w lampę typu plafony, którą montuje się bezpośrednio przy suficie, a tym samym spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Dobrze sprawdzą się również lamy bądź lampki w kształcie zabawki, roślinki lub zwierzątka.

 

Ponadto przy wyborze lampy do pokoju dziecięcego należy pamiętać również o jej funkcjonalności. Powinny one być jasne z równomiernie rozproszonym światłem w środku, czyli wynosić około 300 luksów, ponieważ są przyjemne dla oczu i nie nagrzewają się. Ponadto trzeba także zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada ona źródło światła ze współczynnikiem CRI>80, który pozwala na pełne odwzorowanie barw, czyli pozwala odróżnić np. kolor niebieski od zielonego. Oprócz tego warto również pamiętać o dekoracyjnym charakterze lamp – np. girlandy świetlne.

 Powyższe argumenty jednoznacznie udowadniają, że odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecięcego jest równie ważne jak sam proces oswajania dziecka z ciemnością, a może nawet o wiele ważniejsze. Wszystko bowiem zależy od rodzaju lęku, jego prawdopodobnych przyczyn oraz sposobów radzenia sobie z nim, zarówno przez dziecko, jak i rodziców. Niemniej warto stawić temu problemowi czoło, aby w niedalekiej przyszłości, już jako dorosły, mógł w pełni odważnie iść przez świat.