Nordic walking – sport dla każdego!

Każdy z nas chciałby mieć jak najlepszą sylwetkę oraz prowadzić zrdowy styl życia, który nie tylko zapewniłby odpowiednie samopoczucie, lecz także pozytnywnie wpływałby na nasze ciało. Na zdrowy styl życia składa się wiele elementów, między innymi są nimi odpowiednia dieta i ćwiczenia lub uprawianie sportu. Każdy może zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe. Wystarczy jedynie skontaktować się z dietetykiem i ustalić odpowiednio skomponowaną dietę. Jednak jeśli chodzi o aktywne spędzanie czasu, to nie każdy jest stworzony do uprawiania różnych dyscyplin sportu, a w niektórych przypadkach nadmierny wysiłek może wpływać negatywnie na zdrowie. Jednak jest kilka aktywności, które możemy wykonywać niezależnie od tego, w jakim wieku i kondycji aktualnie jesteśmy. Jedną z takich form ćwiczeń jest  właśnie nordic walking.

Czym jest nordic walking?

Sport ten wymyślili Finowie, których celem było zapewnienie całorocznego treningu dla narciarzy. W rzeczywistości przypomina on bieg narciarski, tylko bez nart przyczepionych do nóg. Jest to dość szybki marsz połączony z jednoczesnym podpieraniem się specjalnymi kijkami. Nie jest to jednak nieregularny spacer z kijkami, tylko marsz z wykożystaniem techniki połączenia pracy nóg i rąk. W przeciwieństwie do marszu bez kijków angażuje on niemal każdą część ciała człowieka i zmusza do pracy wszystkie mięśnie. Sport ten może być uprawiany niemal w każdym miejscu, niezależnie od tego czy jest to centrum miasta, park miejski czy ulica.

 

Dla kogo jest nordic walking?

Nordic walking jest specyficzną formą aktywności, którą mogą uprawiać wszystkie osoby. Zarówno osoby starsze, dzieci i młodzież, dorośli a nawet koiety w ciąży mogą bez żadnych przeszkód wyposażyć się w kijki i zacząć aktywnie spędzać swój wolny czas. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby ludziom uprawanianie tego sportu. Jedyny warunek jaki musimy spełnić to znaleźć w sobie chęć i motywacje do podjęcia się tych ćwiczeń.

 

Co zyskujemy podczas zajęć z nordic walking?

Nordic walking to przede wszystkim forma aktywnego spędzania czasu, która pobudza mięśnie w naszym organiźmie do działania. Szacuje się, że podczas chodzenia z kijkami aż 90% mięśni jest nieustannie pobudzanych do pracy. Jest to dużo lepsza forma aktywności od spaceru bez kijków, ponieważ w tradycyjnym spacerze pracują jedynie mięścnie nóg. Uprawiając nordic walking, pracują wszystkie mięśnie nóg, rąk, a także pleców i brzucha. Regularne chodzenie z kijkami pozwala polepszyć swoją kondycję. NIe jest to tak wyczerpujące ćwiczenie jak na przykład bieganie, jednak również wymaga sporo wysiłku od ćwiczących osób. Ponadto tempo  marszu zawsze można zwiększyć, co dodatkowo zwiększy nasz wysiłek. Nordic walking jest także doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Podczas spacerów z kijkami można zaczerpnać świerzego powietrza, zobaczyć przyrodę i spodkać się ze znajomymi. Z pewnością jest to dużo lepsze od spędzania swojego wolnego czasu w mieszkaniu.

 

ABC w Nordic walking

Jak każda dziedzina sportu, tak również nordic walking wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejszą sprawą na początku jest wybranie odpowiednich kijków. Nie mogą one być za długie, ani za krótkie, gdyż będą wtedy utrudniać chodzenie, a nawet mogą przyczynić się do uformowania niewłaściwej postawy ciała. Warto też zobaczyć na jakość kijków i ich specyfikę. Kijki, jakich będziemy używać powinny mieć wygodną rączkę oraz trwałą konstrukcję. Nie chcemy przecież, aby podczas naszego spaceru nasz sprzęt się złamał. Warto kupić sobie produkty zaufanej marki, wtedy mamy większą pewność, że nie trafimy na pordróbkę. Kolejną sprawą są wygodne buty. Najlepszym rozwiązaniem okażą się budy na grubej podeszfie, które zapewnią ochronę stopy przed kamieniami i innymi utrudnieniami, jakie spodkamy na swojej drodze. Po zaopatrzeniu się w te produkty, potrzebujemy jeszcze wygodny i przewiewny strój  i możemy udać się na spacer!

 

Sport dla każdego!

Nordic walking to dyscyplina, w której każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Sportowcom pomoże ona utrzymać formę, początkującym pozwoli poprawić swoją kondycję, a ludziom, którzy szukają dla siebie zajęcia na świerzym powietrzu da wiele radości i satysfakcji. Sport ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób dbających o linie, dla tych, którzy chcieliby zrzucić pare zbędnych kilogramów, jak i dla tych, którzy cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu i nie lubią siedzącego odpoczynku. Nie ma żadnych ograniczeń do chodzenia z kijkami, ponadto jest to bardzo prosty sport, który może uprawiać każdy. Nic więc dziwnego, że zyskuje on coraz większa liczbę zwolenników, których nieustannie przybywa.

 

Paweł Michalski