Najlepsze filmy rodzinne

Nadeszły wakacje, a co za tym idzie, więcej wolnego czasu, który można spędzić wspólnie z rodziną. W jaki sposób najlepiej to zrobić? Możliwości jest mnóstwo. Jedną z najlepszych jest urządzenie wspólnego wieczoru filmowego. W końcu oglądnie filmów z najbliższymi to świetna rozrywka! Okazja, by wspólnie przeżywać emocje bohaterów, pośmiać się, skonfrontować nasze opinie. A jakie filmy powinny koniecznie znaleźć się w naszym domowym kinie na takie okazje? Oto ranking filmów, które idealnie nadają się do obejrzenia ich wraz z rodziną.

Ranking 5 najlepszych filmów familijnych

  1. Shrek reż. Andrew Adamson i Vicky Jenson

Shrek to postać, którą wszyscy, a przynajmniej większość z nas, zna i kocha. Przygody ogra, który wcale nie jest tak straszny, jak mógłby się wydawać, księżniczki Fiony, a także ich przyjaciół, gadającego osła i kota w butach, zdobyły rzeszę fanów na całym świecie. Poza ogromną dawką humoru, jaką dostajemy podczas seansu, dzięki barwnym postaciom, Shrek to również historia o wartościach, które powinny zajmować ważne miejsce w życiu każdego z nas. W Shreku możemy znaleźć wzorzec prawdziwej, bezwarunkowej miłości, przyjaźni opartej na lojalności i wzajemnej akceptacji, a także rodziny, która wspiera nas niezależnie od sytuacji. Twórcom należą się ogromne brawa za stworzenie tak wartościowego dzieła, które już od wielu lat łączy pokolenia.

  1. Niekończąca się opowieść reż. Wolfgang Petersen

Reżyser zabiera nas w podróż do świata dziecięcych marzeń i fantazji. Dzięki Bastianowi, zamkniętemu w sobie chłopcu , którego pasją są książki, widz przenosi się do krainy opisanej w jednej z nich. Jest to film, do którego z pewnością wiele osób ma sentyment. Z rozrzewnieniem wspomina jego bohaterów, a także niezwykle klimatyczny soundtrack, którego twórcą jest niemiecki kompozytor Klaus Doldinger. Seans Niekończącej się opowieści na pewno ubarwi, przynajmniej na chwilę, naszą szarą rzeczywistość. Pomoże oderwać się od codziennych czynności i pozwoli puścić wodze fantazji, by na chwilę przenieść się do odległej, baśniowej krainy wraz z głównym bohaterem.

  1. Tajemniczy ogród reż. Agnieszka Holland

Jest to niezwykle wzruszająca opowieść o przyjaźni. Zdarzenia rozgrywają się w, zapierającej dech w piersiach, angielskiej scenerii. Osierocona Mary odkrywa na posiadłości wujostwa zaniedbany ogród, postanawia przywrócić mu jego dawną świetność. Dla trojga dzieci: Mary, jej schorowanego kuzyna Collina oraz Dickona, miejsce to staje się kryjówką przed problemami, w którym mogą poczuć się sobą. Mimo dzielących ich różnic, rodzi się między nimi niezwykła więź. Miejsce smutku, uprzednio wypełniającego ich życie, zajmuje radość. Ich przyjaźń staje się dla nich lekarstwem na wszystkie nieszczęścia, których doświadczyli. Tajemniczy ogród to niezwykle wartościowa opowieść, która wzruszy całą rodzinę.

  1. Dźwięki muzyki reż. Robert Wise

Fabuła filmu skupia się na historii Marii, niedoszłej zakonnicy, która zostaje wysłana jako guwernantka do domu von Trappów. Panują w nim niezwykle surowe zasady, kapitan von Trapp – głowa rodziny nie życzy sobie, w jego posiadłości, obecności muzyki. Gdy zjawia się w nim Maria wszystko diametralnie się zmienia. Kobieta szybko nawiązuje dobry kontakt z siedmiorgiem dzieci von Trapp. Sprawia, że ich życie staje się szczęśliwsze. Łamie zasady obowiązujące w domu i wprowadza do niego muzykę, która jest jej wielką pasją. Dzieci obdarza silnym uczuciem, a sama staje się obiektem westchnień kapitana von Trappa.  Dźwięki muzyki to z pewnością jeden z klasycznych przykładów kina rodzinnego.

  1. Król lew reż. Rob Minkoff i Roger Allers

Wzrusza niezmiennie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kultowa scena śmierci Mufasy jest w stanie poruszyć nawet najtwardsze serce. Uniwersalne wartości, jakie niosą za sobą kolejne sceny Króla lwa, świadczą o jego ponadczasowości. Przenikają się w nim dwa światy: dobry i zły. W animacji przedstawiona została walka Simby o to, by zwyciężył ten właściwy, by zwyciężyła prawda, a także dobro, miłość i przyjaźń. Twórcy Króla lwa zabrali widza to idealnego świata, w którym jest to możliwe. Tę animację można poczytywać jako arcydzieło w swojej kategorii, które dorosłych widzów przenosi z powrotem w lata młodości. Wesoła filozofia, której myślą przewodnią jest Hakuna Matata, wprowadza nieco koloru w nasze życie. Opowiedziana historia oraz jej bohaterowie pozostają w sercu na zawsze i nic nie jest w stanie tego zastąpić.

 

Anna Parcheniak