Jak zacząć malować?

Malowanie to niezwykła umiejętność, którą wiele osób chciało by posiąść. Utarło się, że malowanie to talent, z którym trzeba się urodzić. To talent artystów, a nie przeciętnie zdolnych osób. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba być uzdolnionym plastycznie, by zacząć malować. To umiejętność, którą każdy może posiąść.

Czy malowanie jest trudne?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy malowanie jest trudne czy łatwe. Z pewnością można się nauczyć malować, wymaga to jednak chęci i determinacji. Osobom uzdolnionym plastycznie nauka malowania może przyjść z łatwością, szybciej zauważą u siebie postępy i zrozumieją techniki malowania. Inne osoby, natomiast, mogą napotkać trudności w nauce i będą musiały dłużej ćwiczyć, by dobrze malować. Łatwość lub trudność w nauce malowania zależy często od predyspozycji, jednak malowanie nie jest wrodzonym talentem i każdy ma szanse się go nauczyć.

 

Jak zacząć malować obrazy?

Malowanie obrazów najlepiej się zacząć od nauki podstaw malowania. Żeby namalować pierwszy obraz trzeba w szczególności zwrócić uwagę na perspektywę, sposoby mieszkania kolorów, a także w jaki sposób nakładać farbę na płótno. Oprócz zaczerpniętej wiedzy z książek, poradników czy też szkoleń, początkujący malarz powinien zapoznać się z twórczością malarską najpopularniejszych artystów, by wiedzieć, co i w jaki sposób zostało dotychczas namalowane. Z obrazów innych malarzy łatwiej zobaczyć i zrozumieć techniki malowania i sposoby łączenia barw.

 

Akcesoria do malowania obrazów

Każdy początkujący malarz musi zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria malarskie, które można zakupić w specjalistycznych sklepach dla plastyków. Na początek w zupełności wystarczą brystole, ołówki, farby i kilka pędzli. Początkujący malarz będzie mieć sporo pracy, by poznać sposoby malowania, wyczuć trzymanie pędzli, a przede wszystkim doświadczenia, jak się maluje. W późniejszym etapie, posiadając podstawowe umiejętności i decydując się na wybraną technikę malowania, można zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria malarskie, na przykład, rozcieńczalniki, podobrazia, specjalne farby, sztalugi i inne. Akcesoria malarskie są łatwo dostępne w sklepach specjalistycznych lub w internecie.

 

 

Magdalena Jaworska