Jak ubrać się na polowanie?

Dostałeś zaproszenie na polowanie od swojego kolegi pasjonata? Pewnie zachodzisz teraz w głowę, w co powinieneś się ubrać? Otóż, wiadomo, że dresy i adidasy odpadają, podobnie jak strój do pracy. Co najlepiej wybrać i jak wybrać porządną odzież myśliwską?


Jaka powinna być odzież myśliwska?

Odpowiednie ubranie myśliwskie będzie nie tylko komfortowe, ale musi zapewnić polującemu bezpieczeństwo. Pora roku także wpływa na właściwości porządnej odzieży myśliwskiej. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Najważniejsza jest wytrzymałość, którą gwarantuje odpowiednia jakość tkanin użytych do stworzenia ubrań. W czasie zwykłego spaceru w lesie nie raz dochodzi do rozdarcia odzieży. Dlatego tak ważne jest, aby ubranie na polowanie nie uległo zbyt szybkiemu rozdarciu.

Kolejną istotną funkcją, jaką powinien spełniać taki strój jest nieprzemakalność. Polowanie to nie jest krótki wypad z kolegami do lasu. Może trwać długie godziny, czasem spędzane w deszczu. Nie należy ryzykować zachorowania spowodowanego przebywaniem w mokrym ubraniu.

Istotnym czynnikiem jest kolor. Wiadomo, że w czasie polowania musimy się zakamuflować, gdyż gwarantuje to bliskie podejście do nas zwierzyny. Ostatnią, ale równie ważną cechą jaką powinna spełniać odzież, jest wygoda. Ubranie myśliwskie nie może krępować ruchów i powinno zapewniać pełny komfort w poruszaniu się.

Elementy ubrania myśliwskiego

Praktyczny zestaw odzieży myśliwskiej składa się z kilku bardzo ważnych elementów. Pierwszym z nich jest kurtka, której podstawowym zadaniem jest ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi. Do kurtki obowiązkowo musimy mieć założone spodnie myśliwskie. Dobrze, by oba te elementy posiadały wzór kamuflażowy, zwany popularnie moro, ale równie dobrze spiszą się także odcienie zieleni. Zimą możemy ubrać jaśniejsze kolory, pasujące do leżącego śniegu.

Ubrania muszą być odporne na przetarcia. Co więcej, powinny być zrobione z bezszelestnego materiału, dzięki czemu nasze poruszanie będzie niedosłyszalne dla zwierzyny.

Pod kurtkę najlepiej założyć koszulę wykonaną z materiału lekkiego, z łatwością przepuszczającego powietrze materiału. Kiedy na polowanie udajemy się w chłodnych porach roku, najlepiej będzie do koszuli dobrać sweter, który będzie chronił przed wyziębieniem organizmu.

Nie należy zapominać o specjalnej bieliźnie. Musi ona zabezpieczać przed zimnem, zatrzymywać ciepło. Idealne będzie bielizna termoaktywna, zapewniająca odpowiednią regulację temperatury ciała.

Ostatnim bardzo ważnym elementem stroju myśliwego jest czapka. Musi być dobrana do panujących warunków klimatycznych. Zapewni ochronę zarówno przed deszczem, jak i przed słońcem. Czapki myśliwskie zdecydowanie muszą luźno przylegać do głowy i w żaden sposób jej nie uciskać.