Jak oczyścić kanalizację?

Zatkany zlew w kuchni, umywalka łazienkowa lub wanna? Te pojęcia nie są ci obce? Choć początkowo czyszczenie kanalizacji na własną rękę może przyprawiać o ból głowy, to z dobrymi poradami może okazać się łatwizną.

Jak udrożnić kanalizację?

Zanim zaczniemy udrażnianie rur i przepychanie zatkanego zlewu lub innego sprzętu, warto poznać przyczynę problemu, by móc go skutecznie zlikwidować, a w przyszłości zapobiegać zatykanej kanalizacji.  Odpływ z rur zaczyna początkowo bulgotać, woda wolniej spływa lub całkowicie zapycha się miejsce przepływu w przypadku zatkanego zlewu przez resztki jedzenia oraz tłuszcz, które dostają się do kanalizacji w czasie zmywania naczyń, a przy zatkanej umywalce lub wannie najczęściej jest to wina kumulowania się w danym miejscu rury włosów. Sposobów na przepychanie rur jest kilka: domowe patenty, środki chemiczne, wizyta hydraulika lub biologiczne środki czystości.

 

Domowe sposoby na czyszczenie kanalizacji

Babcine sposoby na zatkany zlew lub zatkaną całą kanalizacje to przede wszystkim użycie tradycyjnej przepychaczki lub wszelkiego rodzaju roztwory mające udrożnić rury. Jeden z nich to mieszanka ¾ szklanki sody oczyszczonej oraz ¼ szklanki octu, którą wsypuje się do zatkanej kanalizacji, przykrywa szczelnie korkiem,  a po upływie 30 minut spłukuje się sporą ilością gorącej wody. Ponadto w udrażnianiu rur zatkanego zlewu może pomóc prosty, druciany wieszak, zastępujący profesjonalną sprężynę kanalizacyjną, który można swobodnie wygiąć i wyłowić nim zatkane resztki jedzenia, które utrudniają prawidłowy przepływ.

 

Jak korzystać ze środków  do ochrony kanalizacji

Równie dobrym sposobem na czyszczenie kanalizacji jest przepychanie rur za pomocą profesjonalnych silnie żrących środków do kanalizacji. Dostępne są one na rynku w postaci płynu, proszku lub granulek. Zastępują one domowe mieszanki przykładowo sodu i octu, w porównaniu do nich są skuteczniejsze i oszczędzają one nasz czas. Przepychanie rur z użyciem środków chemicznych może zastąpić wizytę hydraulika, niemniej takie działanie wymaga profesjonalnego podejścia do tematu i należy dobrze dobrać środek do jego przeznaczenia, zgodnie z zamieszczoną na opakowaniu instrukcją, aby nie spowodować jeszcze większego zatoru. Udane czyszczenie kanalizacji masz za sobą? Pomyśl o zastosowaniu specjalnych sitek do zlewu lub umywalki, które będą hamować dostawanie się resztek jedzenia lub włosów do odpływu, możesz również zastosować delikatne udrażnianie rur za pomocą wlewania gorącej wody z garnka z odrobiną sody lub soli, metodę tę stosuj raz na kilka tygodni.

 

Dominika Kula