Jakie dowody zdrady mogą zostać uznane przed sądem?

Nawet w najlepszych związkach zdarzają się mniejsze lub większe kryzysy. Zdrada zdecydowanie należy do tych większych. Wiele osób nie jest w stanie jej wybaczyć i dlatego w większości przypadków można uznać ją za początek końca związku. Rozstanie takie jest szczególne trudne i problematyczne, kiedy mamy do czynienia z małżeństwem.  Co zrobić, aby tak trudna i bolesna dla nas sytuacja, nie pozostała „bez echa”?

Jak zdobyć dowody zdrady męża?

Często kobieta jest w stanie wyczuć, że w jej związku coś się zmieniło. Zwykła intuicja nie jest jednak niepodważalnym dowodem i łatwo z nią polemizować. Jeżeli zależy nam na tym, aby upewnić się co do naszych racji lub też oczyścić męża z zarzutów, powinnyśmy sięgnąć po bardziej namacalne dowody zdrady męża.

 • Wizyta u detektywa

  Jeżeli chcemy znaleźć niezbite dowody na zdradę męża, niezbędne może się okazać wsparcie profesjonalisty. Z pomocą przyjdzie nam na pewno prywatny detektyw. Dzięki jego umiejętnościom dostaniemy nasze dowody “podane na tacy” w postaci zdjęć lub filmów.

 • Działanie na własną rękę

  Może się okazać jednak, że agencja detektywistyczna ma zbyt wygórowane ceny jak na nasze możliwości i będziemy musiały poradzić sobie same. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Podstawowym sposobem będzie sprawdzenie bilingów telefonicznych. Jeżeli wyjątkowo często pojawia się w nich numer, który nie należy do żadnego z naszych znajomych, to mamy pierwszy powód do podejrzeń. W dalszej kolejności możemy zajrzeć do maili, SMS-ów oraz czatów w serwisach społecznościowych. Niedwuznaczne rozmowy, czy intymne zwierzenia niepozostawiające wątpliwości, będą twardym dowodem zdrady.

 • Świadkowie

  Jeżeli w naszym otoczeniu jest ktoś, komu ufamy, możemy poprosić go o zwierzenia i zapytać czy wie coś na temat potencjalnej kochanki męża. Idąc dalej, możemy poprosić kogoś, aby poobserwował partnera przez jakiś czas. Pamiętajmy jednak, że zawsze istnieje ryzyko, iż taka osoba okaże się nieszczera lub też poinformuje o naszych zamiarach zdradzającego.

Jak udowodnić winę małżonka w sądzie?

Jeżeli zdecydujemy, że odkryta zdrada jest niewybaczalna, to nie pozostanie nam nic innego jak rozstanie. Najtrudniej proces ten przebiega w przypadku małżeństw, gdyż do ich zakończenia niezbędna jest sprawa rozwodowa, często długa i nieprzyjemna. Jeżeli czujemy się pokrzywdzeni, mamy pełne prawo domagać się rozwodu z orzekaniem o winie. Dlaczego tak wielu osobom na tym zależy? Często chodzi nie tylko o poczucie sprawiedliwości, ale również o chęć otrzymania środków do życia, które w wielu sytuacjach należą się niewinnemu małżonkowi.

Jakie zatem dowody możemy przedstawić przed sądem, aby domagać się uznania małżonka za winnego rozpadu małżeństwa? Kodeks postępowania cywilnego nie wskazuje bezpośrednio z jakich dowodów możemy korzystać, a z jakich nie, dlatego wybór środków, które pozwolą udowodnić nasze racje jest bardzo duży. Do najczęściej przedstawianych należą:

 • zaznania świadków;
 • dokumenty prywatne, na przykład w postaci umów, zaświadczeń lekarskich lub e-maili;
 • inne dokumenty, takie jak zdjęcia, nagrania, rysunki, czy taśmy dźwiękowe.

Oczywiście dowodami są także przesłuchania samych stron, jednak najczęściej nie są one wystarczające, aby sąd mógł ocenić, po czyjej stronie leży wina.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby dowody dobierać w sposób przemyślany, tak aby nieoczekiwanie nie obróciły się one przeciwko nam samym. Nie tylko bowiem możemy narazić się na niepotrzebne i przykre emocje, ale również może grozić nam kolejna sprawa sądowa, tym razem wytoczona przez współmałżonka, o naruszenie dóbr osobistych. Warto zatem wszelkie kroki w naszej sprawie konsultować z zaufanym prawnikiem.

Aleksandra Gontarz