Dlaczego warto uczyć dziecko języka angielskiego?

Angielski to język, który zadomowił się w naszym życiu już na dobre. Słyszymy go niemal wszędzie: w radiu, telewizji, piosenkach, filmach, a przede wszystkim w książkach i podręcznikach szkolnych lub akademickich. Nic zatem dziwnego, że jego znajomość – nawet ta najbardziej podstawowa – stała się już wymogiem numer 1 wśród pracodawców i ludzi biznesu. Dlatego warto uczyć się go jak najwięcej i jak najwcześniej, czyli już od dzieciństwa. Jeśli chcesz zatem wiedzieć, jak nauczyć swoje dziecko angielskiego, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Język angielski – krótka historia o miłości

Język angielski – dziś powszechnie znany i używany na całym niemal świecie – zaliczany jest do grupy języków germańskich, ale wywodzi się z języka praindoeuropejskiego oraz dialektów anglofryzyjskich. Co ciekawe, jego powstanie, rozwój oraz obecny całokształt ma ścisły związek z burzliwymi dziejami Wysp Brytyjskich, które w przeszłości były kolonią i często padały ofiarą wielu najeźdźców. To właśnie dlatego we współczesnym angielskim można odnaleźć słowa zapożyczone m.in. z łaciny, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, a nawet greki. Obecnie – oprócz rodowitych Brytyjczyków – posługują się nim również m.in. mieszkańcy Irlandii, USA oraz Kanady. A ponadto warto również wiedzieć, że na przestrzeni dziejów, angielski doczekał się kilku odmian:

 • staroangielski (anglosaski), który dodatkowo wytworzył trzy dialekty: anglijski, kentyjski i zachodniosaksoński,
 • średnioangielski, a ten jeszcze podzielił się na wczesny (1150-1300) i późny (1300-1450),
 • nowoangielski – jego geneza ma związek z bitwą pod Hastings w 1066 roku oraz panowaniem dynastii Tudorów; a dodatkowo dzieli się on jeszcze na wczesny (1500-1650) i późny (1650-1800),
 • współczesny nowoangielski, który funkcjonuje od 1800 roku aż do dziś.

Nic zatem dziwnego, że dziś angielski to język, który zachwyca i przeraża jednocześnie, a świat docenił go za jego bogate słownictwo, kulturę wymowy oraz złożoną, aczkolwiek ciekawą bez wątpienia strukturę gramatyczną, nadał mu prestiż i ogromną popularność.

 

Angielski dla dzieci – dlaczego warto?

Kiedy sięgam pamięcią wstecz do czasów szkolnych, kiedy sama zaczynałam uczyć się języka angielskiego, muszę z przykrością przyznać, że nie wspominam tego zbyt dobrze, a na pytanie: „Dlaczego uczysz się angielskiego?” najczęściej odpowiadałam: „Bo muszę”. Stało się tak najprawdopodobniej dlatego, iż wtedy nauka była sztywna, uczono na pamięć i tak naprawdę uczono nas wyłącznie zasad gramatycznych i słówek, ale nigdy prawidłowej wymowy – a to przecież właśnie ona decyduje o tym, czy dogadasz się z obcokrajowcem, czy nie. Na szczęście dziś jest zupełnie inaczej: wiele szkół językowych i samodzielnych kursów ma w swojej bogatej ofercie również angielski dla dzieci. A zatem: dlaczego warto uczyć dziecko języka angielskiego (i przy okazji siebie)? Oto lista najważniejszych argumentów:

 • nauka języka ma pozytywny wpływ na rozwój umysłowy dziecka,
 • rozwija odpowiednie metody i strategie uczenia się,
 • nauka angielskiego poszerza horyzonty myślowy dziecka,
 • język obcy to doskonałe na ćwiczenie własnej pamięci,
 • nauka przez zabawę daje możliwość na naukę bez wysiłku, a dzieci odbierają ją jako przyjemne doświadczenie,
 • nauka angielskiego jest łatwiejsza dla dzieci ze względu na większą elastyczność ich aparatu mowy, a przez to rozwija się w nich umiejętność rozumienia ze słuchu,
 • dziecko w wieku szkolnym uczy się dwóch języków jednocześnie, a to podnosi jego świadomość językową,
 • dzieci dużo szybciej przyzwyczajają się do brzmienia obcej mowy niż dorośli,
 • umysł dziecka jest bardziej „plastyczny”, dzięki czemu dla niego przyswajanie języka obcego jest zbliżone do nauki języka polskiego,
 • dzieci posiadają naturalną potrzebę porozumiewania się z innymi, a odpowiednia zachęta tylko wzmacnia naukę,
 • dzieci zazwyczaj mniej wstydzą się własnych pomyłek niż dorośli. Ze względu na brak takiej bariery nie zniechęcają się zbyt szybko popełnianymi błędami,
 • wczesna nauka języka w znacznym stopniu ułatwi osiągnięcie wyższego poziomu zaawansowania w krótszym czasie niż pozostałe dzieci,
 • nauka języka w formie zabawy sprawia, że dzieci są pozytywnie do niej nastawione, wzmacnia ich wewnętrzną motywację i stanowi gwarancję lepszych wyników w następnym etapie edukacji,
 • na pierwszym etapie nauki angielskiego ma on charakter wyłącznie komunikacyjny, więc dzieci mogą się go przyswajać w bardziej spontaniczny sposób.

Warto również wspomnieć, iż niewątpliwą zaletami nauki angielskiego dla dzieci są: znaczący wpływ na ogólny rozwój dziecka, rozwój językowy, wysokie korzyści komunikacyjne i odpowiednie kształtowanie rzeczywistości nauczania języka obcego.

Nauka języka angielskiego nie musi być zatem tak straszna, jak się wydaje zarówno dla nas, jak i dla dziecka, jeśli tylko podejdziemy do całej sprawy z odpowiednim nastawieniem. Powyższe argumenty jednoznacznie udowadniają, że im wcześniej dziecko zacznie przygodę z językiem angielskim, tym szybciej będzie osiągać sukcesy w postaci dobrych ocen w szkole, na maturze, przy szukaniu pracy, a nawet podczas zagranicznych wakacji. Zapisz zatem swoje dziecko już dziś, bo warto!

 

Angielski w Zabrzu

Jeśli szukasz miejsca, w którym Twój maluch nabędzie umiejętności językowe, rekomendujemy Szkołę Języków Obcych ACE. Jeśli zapiszesz swoją pociechę na angielski w Zabrzu, możesz być pewien, że pozna świat języków obcych od najlepszej strony. Wykwalifikowani lektorzy wprowadzą dziecko w fascynujący świat języków, a ich pasja do nauczania angielskiego z pewnością udzieli się każdemu kursantowi. Oprócz zajęć z angielskiego organizowane są liczne imprezy integracyjne dla ACE’aków – pikniki, zawody sportowe, a także wieczory filmowe.

Co więcej, Szkoła Języków Obcych ACE zapewnia także angielski w Zabrzu dla dorosłych i młodzieży. Nie zwlekaj dłużej, postaw na rozwój swoich kompetencji językowych!