Ciekawe miejsca w Kielcach

Nie masz pomysłu na weekend? Wycieczka z rodziną to niezły sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i chwilę aktywnego wypoczynku. Kierunek nie powinien być problemem. Postaw na Kielce i odrobinę magii, oczywiście w najlepszym wydaniu.  Oto atrakcje, które warto odwiedzić.

Gotowy na świętokrzyską wyprawę? Start!

Dlaczego warto odwiedzać Kielce?

Wypad za miasto w poszukiwaniu świeżego powietrza – skąd my to znamy? Kielce swoim mieszkańcom wychodzą naprzeciw i zamiast weekendowych wycieczek na łono natury proponują miejskie, zielone skwery, rezerwaty, a nawet… jaskinie. Świętokrzyskie to wymarzony kierunek dla miłośników przyrody.  Odwiedzając miasto, warto zgubić się w jednym z rezerwatów lub zejść pod ziemię, by przeżyć niesamowitą przygodę na trasie turystycznej w  połączonych jaskiniach Odkrywców, Prochowni i Szczelinie na Kadzielni. Przy okazji można odwiedzić Centrum Geoedukacji, gdzie znajdziemy interesujące wystawy stałe oraz czasowe.

Kielce to jednak nie tylko skarby natury. Magia i czarownice to nieodłączny element folkloru miasta oraz jedyny w swoim rodzaju znak rozpoznawczy ziemi świętokrzyskiej. Raz do roku wiedźmy zlatują z Łysej Góry, by razem z mieszkańcami świętować  „Budzenie Sienkiewki –  inaugurujący rozpoczęcie letniego sezonu cykl imprez, i to w samym centrum miasta. Tegoroczną edycję wydarzenia uświetnił konkurs „Świętokrzyska czarownica na wybiegu” . Nie mogło być inaczej!

Atrakcje turystyczne w Kielcach

Aby przeżyć sentymentalny powrót do krainy dzieciństwa, wcale nie potrzebujemy maszyny cofającej w czasie. W Kieleckim Muzeum Zabawek dorośli mogą z nostalgią powspominać czasy beztroskiej zabawy, a młodsi goście zobaczyć, czym bawili się ich rówieśnicy sto lat temu. W Kielcach atrakcje turystyczne z historyczną  nutą spotykamy niemal na każdym kroku – w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego zaspokoimy swoją wiedzę z zakresu świętokrzyskiej przyrody, życie dawnych mieszkańców miasta poznamy w Muzeum Wsi Kieleckiej, a na terenie Multimedialnego Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zatopimy się w świecie przodków i zmagań Polski w walce o  niepodległość.

To jednak nie koniec turystycznych atrakcji. W Kielcach znajdziemy także  Institute of Design, gdzie organizowane są wystawy oraz warsztaty z zakresu designu. Spragniony sportowych emocji? Zaszalej w Kieleckim parku Liniowym, w którym znajdują się aż cztery trasy o różnym stopniu trudności lub wypocznij w jednej z trzech pływalni. Po weekendzie pełnym wrażeń taka  regeneracje będzie wręcz wskazana!

 

Zabytki w Kielcach

Kielce nieodzownie kojarzą się z Wzgórzem Zamkowym, na którym znajduje się piękny, XVII –wieczny Pałac Biskupów Krakowskich. Dziś w zamkowych wnętrzach znajdziemy Muzeum Narodowe . Jednym z ciekawszych kieleckich zabytków jest także Klasztor Pallotynów położny na szczycie wzgórza Karczówka. To wyjątkowa atrakcja szczególnie dla zapalonych spacerowiczów – droga zachwyca bowiem  pięknymi widokami niezwykłą, zaciszną atmosferą. Do nieco mniej znanych, ale równie urokliwych zabytków, należą także Dworek Laszczyków oraz Pałacyk Zielińskiego.

Co warto ze sobą zabrać? Aparat, porządne buty, którym niestraszne są żadne wyprawy i dużo dobrego humoru. Prowiant można odpuścić – w Kielcach znajdziemy wiele kawiarni i restauracji, w tym także z regionalną, świętokrzyską kuchnią.

 

Katarzyna Rupala