Bank odmawia kredytu dla Twojej firmy – co zrobić?

Decyzja banku, aby odmówić Twojej firmie kredytu jest problematyczna. Kiedy to się stanie, nie zastanawiaj się nad ogłoszeniem bankructwa – to nie jest sytuacja bez wyjścia. Istnieje kilka sposób, jak ten problem rozwiązać. Dowiedz się, co w takiej sytuacji zrobić.

Poznaj powód decyzji banku

O przyznaniu kredytu dla firmy decyduje szereg wymagań – widocznie Twoje przedsiębiorstwo nie spełniło któregoś z nich. Skorzystaj z prawa do poznania powodów decyzji banku – dlaczego Twój wniosek oceniono negatywnie?

Na co mogli zwrócić uwagę analitycy w banku? Możliwe, że Twoja firma działa zbyt krótko na rynku, a jak wiadomo – niewielkie doświadczenie przekłada się na niewielkie zaufanie. Inną przyczyną mogą być finanse przedsiębiorstwa – czy w przeszłości miałeś problem ze spłatą kredytów w terminie? Czy masz zaległości w ZUS? Czy sprawdziłeś, czy nie znajdujesz się w rejestrze dłużników? Czy masz kredyty zaciągnięte już w innych bankach? Możliwe też, że wnioskujesz o przyznanie kredytu opiewającego na sumę nieproporcjonalnie wysoką w stosunku do przychodów Twojej firmy.

Powód odmowy przyznania kredytu może być też całkiem prozaiczny. Przykładowo, zdarzył Ci się błąd przy wypełnianiu wniosku lub musisz załatwić inną formalność.

Spróbuj w różnych bankach

Kiedy upewnisz się, że poprawiłeś wszystkie niedociągnięcia, do których bank mógł mieć jakieś zastrzeżenia, wróć ponownie do tej samej placówki. Jeśli nadal nie możesz otrzymać kredytu, to nic straconego – po prostu udaj się do innego banku. Procedury przyznania kredytu nie są jednolite, każdy bank ma inną politykę, w jednej placówce natrafisz na surowe wymagania, w drugiej Twój wniosek przejdzie bez problemu. Niektóre banki przygotowują promocje lub oferty przyjazne przedsiębiorcom, jak choćby przez jakiś okres czasu bank opłaca za nas składkę ZUS. Warto wypatrywać okazji oraz spróbować szczęścia w wielu miejscach!

Kredyt konsolidacyjny

Kiedy Twoje przedsiębiorstwo posiada wiele źródeł zadłużenia, bank odmawia udzielenia pomocy finansowej. Wyjściem z problemu może się okazać kredyt konsolidacyjny dla firm, za pomocą którego wszystkie zobowiązania przedsiębiorstwa zamienią się w jedno. Takie działanie sprawi, że Ty, jako przedsiębiorca, będziesz się czuł bardziej komfortowo, spłacając nie dziesięcioro wierzycieli, ale jednego (czyli bank). Reorganizacja swojego zadłużenia zapewni Ci łaskawsze traktowanie banku, kiedy udasz się z wnioskiem o przyznanie upragnionego kredytu dla firmy.

Oferta firm pożyczkowych

Kiedy wszystkie inne próby otrzymania kredytu zawiodą, w ostateczności z pomocą może przyjść firma pożyczkowa. Przy składaniu wniosku o przyznanie pieniędzy, firmy pożyczkowe nie wymagają przedstawienia tak rozbudowanej dokumentacji naszego przedsiębiorstwa, jak wymaga tego bank. Nawet jeśli naszej firmie brakuje doświadczenia na rynku bądź finanse przedsiębiorstwa są w dramatycznym stanie, to w firmie pożyczkowej i tak możemy prędko otrzymać pomoc. Gdzie jest haczyk? Pożyczone pieniądze musimy spłacić w bardzo krótkim czasie, a to będzie trudne, gdyż firma pożyczkowa nalicza olbrzymie odsetki. Jest to więc rozwiązanie wyłącznie dla zdesperowanych.