Atrakcje w Katowicach

Nie macie pomysłu gdzie pojechać na weekend? Chcecie wydać mało i obejrzeć ciekawe rzeczy? Ogranicza Was czas i chcielibyście by obiekt Waszych odwiedzin znajdował się w obrębie granic Polski? Czemu, więc nie zorganizować wypadu do Katowic!

Atrakcje Katowic

Poniżej zamieszczamy pięć najciekawszych miejsc, które możecie zobaczyć w tym właśnie mieście.

  1. Muzeum Śląskie

Jednostka kulturalna znajdująca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Składa się z części podziemnej (siedmiokondygnacyjny budynek, którego aż trzy poziomy znajdują się pod powierzchnią) i pokopalnianych nieużytków zaadaptowanych na kawiarnię (kiedyś maszynownia) i Centrum Scenografii Polskiej (kiedyś magazyn odzieży).

W miejscu tym możemy oglądać zabytki dziedzictwa kulturalnego śląska i szerzej – Polski z zakresu sztuki, plastyki nieprofesjonalnej, fortografii, etnologii, historii, archeologii, czy edukacji.

Miejsce w sam raz na początek wycieczki. Warto przecież co nieco dowiedzieć się o mieście, w którym wypoczywamy, prawda?

 

2. Spodek

Tej atrakcji chyba nie musimy Wam przedstawiać. Największa w Polsce hala widowiskowa, która podczas pobytu w Katowicach powinna być dla Was swoistym must see. Oddana do użytku 9 maja 1971 do tej pory, jeśli chodzi o obiekty zadaszone,  jest miejscem organizacji najbardziej prestiżowych i największych liczebnie imprez muzycznych i sportowych w Polsce.

Jeśli jednak traficie w trakcie swojego wypadu na żadne wydarzenie – nie ma powodu by rezygnować z odwiedzenia spodku. Sam w sobie obiekt, bowiem jest warty odwiedzenia ze względu na pokaźne rozmiary i rozbudowaną infrastrukturę wewnętrzną. Oprócz tego będziemy mogli skorzystać z działającego zimą lodowiska, znajdującego się wewnątrz  obiektu.

 

3. Galeria „Rondo Sztuki”

Idealnie zlokalizowane (centrum Katowic) miejsce, cyklicznie mieszczące w sobie wystawy sztuki, będące miejscem organizacji koncertów i pokazów. Już sam fakt, że galeria znajduje się w zaadaptowanym na jej potrzeby węźle komunikacyjnym sprawia, że warto choćby zerknąć na to cudo.

Jak się dowiadujemy – oprócz kontemplowania sztuki wyższej – możemy w środku również wypić kawę, czy nawet potańczyć w klubie, w który przemienia się omawiane miejsce w weekendowe wieczory.

A wszystko to zrobić można czekając na autobus. Idealnie.

 

4. Muzeum historii komputerów i informatyki

Tutaj obowiązkowa pozycja dla wszystkich interesujących się ewolucją najnowszych technologii. Jest to jedyne miejsce w kraju, w którym możemy zaznajomić się z ewolucją informatyki na przestrzeni ostatnich dekad. W muzeum znajduje się 250 eksponatów w postaci komputerów pochodzących z różnych epok rozwoju IT. Wsród nich nie może zabraknąć również legendarnego modelu ODRA. Oprócz tego, odwiedzając omawianą atrakcję, możemy zapoznać się również z historią nośników pamięci.

Poza wystawą stałą wewnątrz  muzeum  organizowane są również czasowe ekspozycje tematyczne.

 

5. Dolina Trzech Stawów

Na koniec wycieczki pośród betonowej dżungli, krążenia od jednej galerii do drugiej, po kilku wizytach w pubach i kawiarniach warto zresetować umysł i zregenerować ciało na łonie natury.

Idealnym do tego miejscem będzie omawiany tutaj park. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że okazuje się być swoistą wyspą zieleni pośród urbanistycznych zabudowań.

Na terenie kompleksu znajduje się duża liczba ścieżek rowerowych oraz zbiornik wodny z boiskami do siatkówki naokoło.

 

Nocleg w Katowicach

Jeżeli wybierzesz się do Katowic na więcej dni, warto pomyśleć o noclegu w samym centrum miasta. Niewątpliwie najlepszym miejscem, będzie ulica Mariacka – nocne serce miasta. Hostel w Katowicach, tanie noclegi czy też designerskie apartamenty – na ulicy Mariackiej w Katowicach znajdziesz szeroką bazę noclegową. Śląsk to region bogaty w liczne atrakcje, dlatego z pewnością nie będziesz się tutaj nudzić.

 

Krzysztof Jędrzejczyk