Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Dzieciństwo jest bardzo ważnym okresem w życiu każdego człowieka – to również czas, w którym szczególnie trzeba dbać o higienę zębów. Jednak bardzo często ich systematyczne czyszczenie oraz regularne wizyty u dentysty nie wystarczają. Problem pojawia się wtedy, kiedy można zauważyć różnego rodzaju wady zgryzu. Jest to typowe właśnie dla wieku dziecięcego. Wtedy konieczne jest udanie się do ortodonty, który przeanalizuje konkretny przypadek i dobierze dziecku odpowiedni aparat ortodontyczny.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych – ruchome oraz stałe. Aparat ortodontyczny wyciągany jest przeznaczony w dużej mierze właśnie dla dzieci. Przede wszystkim dlatego, że można go zastosować już nawet przy zębach mlecznych oraz mieszanych. Taki aparat składa się z kolorowej płytki (jej barwę dzieci mogą wybrać samodzielnie) oraz dodatkowych drucianych elementów. Ich zaletą jest to, że nie trzeba ich nosić całą dobę. Ortodonta w zależności od konkretnego przypadku wyznacza czas przez jaki dziecko ma nosić ten aparat – najczęściej jest to cała noc, ewentualnie kilka godzin także w ciągu dnia. Aparat ruchomy pozwala zniwelować najmniej skomplikowane wady zgryzu. Natomiast stały aparat ortodontyczny przeznaczony jest przede wszystkim przy leczeniu bardziej zaawansowanych przypadków. Mogą go nosić nieco starsze dzieci – warunkiem jest bowiem posiadanie wszystkich zębów stałych. Jak już wskazuje sama jego nazwa – aparatu tego nie można ściągać, a czas jego noszenia trwa od kilkunastu miesięcy nawet do kilku lat. Po założeniu tego rodzaju aparatu ortodontycznego niezbędne są systematyczne wizyty u laryngologa, w trakcie których reguluje on ustawienia aparatu.

Dlaczego warto założyć dziecku aparat ortodontyczny?

Dziecko mające założony na swoich zębach aparat ortodontyczny ma szansę na piękny uśmiech w dorosłym życiu. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że aparaty ortodontyczne u najmłodszych przynoszą widoczne efekty i to w o wiele krótszym czasie niż u starszych osób. Wszystko dlatego, że w tym wieku zgryz dziecka jest najbardziej plastyczny i najłatwiej jest go ukształtować. Dużą zaletą noszenia aparatu ortodontycznego jest więc możliwość trwałego wyleczenia wad zgryzu. Warto więc obserwować zęby dziecka oraz występowanie objawów, które mogą podpowiedzieć, że stan jego uzębienia uległ pogorszeniu. Mogą należeć do nich: ciągle otwarta buzia, wady wymowy, posiadanie szkodliwych nawyków – na przykład ssanie palca, czy też występowanie nienaturalnych szpar pomiędzy zębami. Istotne jest też zwrócenie uwagi na tę kwestię w tkacie profilaktycznych wizyt u dentysty lub pediatry, którzy również mogą zobaczyć u dziecka symptomy świadczące o konieczności udania się do ortodonty.

To czy ortodonta zaleci założenie któregoś z rodzajów aparatów ortodontycznych zależy już od indywidualnego przypadku. Mimo wszystko warto zawczasu zatroszczyć się o uśmiech dziecka i udać się z nim na wizytę kontrolną.